Allah kullarına niçin musibet verir?

Soru Detayı

- Allahın kullarına musibet ve sıkıntı vermesinin sebebi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir hocanın talebeyi meşakkat ve sıkıntı ile çalıştırmasının altında bir şefkat gizlidir. Çünkü o meşakkat ve sıkıntıdan sonra, insanın terakkisi meydana gelir. Demirin çelikleşmesini sağlayan ana sebep, ateşe atılmasıdır. Bahar çiçeklerinin vücuda gelmesi için, kışın şiddeti ve fırtınaların dehşeti gereklidir.

Bu esaslı kaide ve kanun bizim için de geçerlidir. Yani bizim sıkılmamız ve meşakkat çekmemiz, bizim terakki dediğimiz çiçeğin açılmasının şartıdır. Ayrıca bir tohumun ağaç olması, toprağın altındaki soğuk ve sıkıntıyı çekmesine bağlıdır. O çekirdeğe hâlini sorsanız, “Ben çok sıkıntı çekiyorum. Allah bana sıkıntı ve meşakkat çektiriyor.” diyecektir. Ama ona, istikbaldeki ağaç hâline gelmiş vaziyetini gösterebilirseniz, kendi hâline üzülmeyecek “Allah bana büyük nimetler veriyor, az bir sıkıntı ile çok mükafat veriyor.” diyecektir.