Allah'ın gücünün sonsuz olmadığına dair bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Müslim'de geçtiği iddia edilen bir hadis şöyleymiş:
"Ey kullarım! Eğer önceniz, sonranız, insanınız, cinniniz, (S: 436) yüksek bir yerde durup benden istese, herkese istediğini veririm bu benim katımdakini noksanlaştırmaz, ancak iğnenin denize daldırıldığı zaman denizden noksanlaştığı kadardır. Ey kullarım! Bunlar ancak sizin amellerinizdir, ben onları yazıyorum, sonra size tam karşılığını vereceğim, kim bir hayır bulursa Allah’a hamdetsin, kim bundan başka birşey bulursa, nefsinden başkasını kınamasın.”
- Bu hadis gerçekten varsa, buradaki noksanlaşma Allah'ın gücünün sınırlı olduğu anlamına gelmez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili kudsi hadis-i şerifin tam ve doğru tercümesi şöyledir:

Ey kullarım! Şüphesiz ben zulmü kendime haram kıldım. Ve onu sizin aranızda da haram kıldım; o halde birbirinize zulmetmeyin. Ey kullarım! Benim hidayete erdirdiklerim dışında hepiniz dalalettesiniz (ne yapacağını bilmez durumdasınız); o halde benden hidayet isteyin ki sizi hidayete erdireyim. Ey kullarım! Benim yedirdiklerimin dışında hepiniz açsınız; o halde benden size yedirmemi isteyin ki size yedireyim. Ey kullarım! Benim giydirdiklerim dışında hepiniz çıplaksınız; o halde benden size giydirmemi isteyin ki size giydireyim. Ey kullarım! Şüphesiz siz gece-gündüz hata/günah işliyorsunuz, ben ise hepinizi (dilediğim kimseleri) bağışlarım; o halde sizi bağışlamamı talep edin ki sizi bağışlayayım. Ey kullarım! Şu bir gerçektir ki, siz asla bana ne zarar verebilirsiniz ne de yarar verebilirsiniz."

"Ey kullarım! Eğer öncekileriniz, sonrakileriniz, insanlarınız ve cinleriniz, sizden en takva sahibi (Allah’ın emir ve yasaklarıma karşı en saygılı) bir adamın kalbi üzere olsalar, (bu tutumları) benim mülküme hiçbir şey katmaz/arttırmaz. Ey kullarım! Eğer öncekileriniz, sonrakileriniz, insanlarınız ve cinleriniz sizden en fasık bir adamın kalbi üzere olsalar, (bu tutumları) benim mülkümden hiçbir şey eksiltmez."

"Ey kullarım! Eğer öncekileriniz, sonrakileriniz, insanlarınız ve cinleriniz aynı yerde durup (hepsi baynı anda) benden isteseler, herkese istediğini veririm ve bu benim katımdakini noksanlaştırmaz; ancak iğnenin denize daldırıldığı zaman denizden noksanlaştırdığı kadardır. Ey kullarım! Bunlar ancak sizin amellerinizdir, ben onları yazıyorum, sonra size tam karşılığını vereceğim, kim bir hayır bulursa Allah’a hamdetsin, kim bundan başka bir şey bulursa, nefsinden başkasını kınamasın.” (Müslim, Bir, 55/ h. no: 2577)

- Bu hadiste Allah’ın kudretinin fazlalaşması veya noksanlaşması ile ilgili bir ifade bulunmamaktadır.

- Önemli nokta: “ ...herkese istediğini veririm ve bu benim katımdakini noksanlaştırmaz; ancak iğnenin denize daldırıldığı zaman denizden noksanlaştırdığı kadardır.” manasındaki ifadedir. Bu ifadede kudretin değil, ilahî mülkün/hazinenin eksiltilmesinden söz edilebilir.

İslam alimleri, bu noktaya dikkat çekmiş ve bunu şöyle izah etmişler:

Bu bir misaldir. Allah insanların anlayış seviyelerine göre konuşmuştur. Genellikle insanlar, gaybi olan ilahî hazinenin büyüklüğünü tasavvur etmekten acizdir. Ancak görünmeyeni görünenlerle karşılaştırmak suretiyle anlayabilir. Nitekim, Allah insanlara ilim, kudret, mal-mülk gibi şeyler de vermiş ki, bununla Allah’ın somsuz ilim, kudret ve malikiyetini tahmin etsin.

Bunun gibi, bu misalle de Allah’ın sonsuz olan hazinelerinin vermekle asla tükenmeyeceği ifade edilmek üzere, denize batırılan bir iğnenin deniz suyunu eksilttiği kadar olduğu belirtilmiş ve konu muhataplararın anlayışına sunulmuştur. (krş. Nevevi, Şehu Müslim, 16/133)