Allah’ın “Ol” emri sürekli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cenab-ı Hakk’ın nâfiz ve yaratıcı iradesi, daima faaldir. Yoksa “Ol” emri ilk yaratışta sona ermiş değildir. Kur'an bunu “... O (Allah), her gün yeni bir tasarruftadır.” (Rahman, 55/29) diyerek bize anlatır. Hamdi Yazır’ın ifadesiyle; “Kâinat kitabının bir taraftan harfleri ve satırları silinip, diğer taraftan yazılmaktadır.” (Yazır, IV, 3003)

Avrupa’da çıkan deist filozoflar, dini kabul etmeseler bile akıllarıyla Allah inancına ulaşan kimselerdir. Bunların kabulüne göre, Allah kâinatın içine mekanik ilkeler yerleştirmiştir. O istese bile, kâinata yerleştirdiği rasyonel düzene karşı gelemez. Onun iradesi bile, bu rasyonel ilkelere bağlıdır... Bu dünyada mu’cizenin yeri yoktur. Allah, kâinatı mu’cize ile değil, rasyonel yasalarla yönetir. Gerçi bu yasaları o kendi koymuştur. Ama bir defa yarattıktan sonra kâinatın gidişine artık karışmaz olmuş, onu kendi kendine işlemeye bırakmıştır. (Macit Gökberk, Felsefe Tarihi, s. 392; ayrıca bk. Mehmet Aydın, Din Felsefesi, s. 141)

Böyle düşünen bu filozoflar, Kur'an’ın üstteki ayetinin bildirdiği mühim hakikatten mahrum kalmışlardır. Hâlbuki âlem her an yenilenmekte, âdeta her an yeniden yaratılmaktadır. Bilimler gözüyle âleme ve kendimize baktığımızda bu gerçeği anlamamız çok da zor olmayacaktır. Mesela, insanda ortalama 70 trilyon hücre vardır. Bu hücrelerin her biri bir fabrika ve bir laboratuvar gibidir. Her bir hücrede, her saniyede üç bin değişik reaksiyon meydana getirilmektedir. En akıllı insanların bile bir tek hücrelerine müdahale edememeleri gösterir ki, insanda ve âlemde sonsuz bir ilim, muhit bir irade ve sınırsız bir kuvvet sahibi zat “Ol” emriyle her an icraatta bulunmaktadır.