Allah'ı görmeden, bilmeden, kanıtın olmadan mı seveceksin?

Soru Detayı

- Ateistlerin bu iddiasına nasıl cevap verilir?
- Allah'ı görmeden, bilmeden, kanıtın olmadan sev. İhtiyacı yok ama sev diye yarattı, sonra da sınava soktu. Sevmeyenleri yakacak ona göre.
- Onun nasıl kusursuz olduğunu anlamak için kitaplaştırıp göndermiş, ayrıntılar orada.
- Mantıksız gelen yerlere aklın ermiyordur, muhteşemim ama aklının eremeyeceği boşluklar bıraktı.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu tür iddiaların İslami açıdan bir kıymeti yoktur.

Cenab-ı Allah’ın görülmeden, bilinmeden ve kanıtı olmadan sevilmesini istediğini söylemek uydurulmuş bir bahaneden ibarettir.

Zira sadece yaratılmışlar alemi olarak tüm kainat ve içindeki sonsuz çeşitlilikteki varlıklar görülmekte, bilinmekte ve varlıkları kesin olarak algılanmaktadır.

Tüm bu var olanlar tam bir ilim ve hikmet, sanat derecesinde bir güzellik ile sonsuz sayıdaki fayda ve amaçlarla doludur.

Tüm bu anlamlı var oluşların kendilerinden çok daha yüksek bir derecede ilim ve hikmete sahip bir yaratıcıları olması gerektiğini akıl göstermekte, ilim bildirmekte, mantık kanıtlamaktadır.

Var olanlardan hiçbir şey zaman sürecinde yapılıyor olmanın dışında değildir.

Dolayısıyla birbirlerinin varlık nedeni olduğu iddia edilen şeyler aynı anda hem yapılıyor hem de yapan olmak gibi saçma bir durum ile yüklemlendirilmektedir.

Üstelik ateist saçmalık buna bir de ‘rastlantı’ adlı ne olduğu belirsiz bir kavramı ekleyerek sözde bilimsellik iddiası gütmekte, aklın gördüğü muhteşem güzelliği, ilmin bildiği yaratıcı kudreti görmememizi ve bilgimizi inkar etmemizi istemektedir.

Cenab-ı Allah’ın mevcudiyeti bir kitap mükemmeliyetinde olan tek bir hücre ya da parçacıktan tutun, galaksilerin mükemmel bir ilimle yürütülen akışlarına değin her yerde ve her işte aşikardır.

 Gözünü kapayan yalnızca kendisi için gündüzü gece yapar.