Kanatların uçmada etkisi bilinmiyor, iftirasına ne denilir?

Soru Detayı

- Mülk Suresi, 19. ayet: Onlar, üstlerinde dizi dizi kanat açıp kapayarak uçan kuşları görmüyorlar mı? Onları Rahman'dan başkası tutmuyor. Şüphesiz O, her şeyi hakkıyla görendir.
- Nahl Suresi, 79. ayet: Göğün boşluğunda boyun eğdirilmiş kuşları görmüyorlar mı? Onları Allah'tan başkası tutmuyor. Şüphesiz, iman eden bir topluluk için bunda ayetler vardır.
"Yumsikuhunne" onları çekiyor, onları salmıyor, onları yakalıyor, onları tutuyor." Emseke " fiilinin eliyle kavramak, yakalamak, tutmak, geri çekmek fiilinin şimdiki-geniş zaman çekimi halidir.
-Haşa- kanatların uçmada etkisi bilinmiyor iftiralarına ne denilir?
- Eliyle tutmak ne demektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an’da Allah’ın kuşları elleriyle tuttuğuna dair bir ifade yoktur.

Ayette yer alan ilgili fiilin kalıbı “ifal”dir. Buna göre “imsak” sözcüğü elle tutmaktan ziyade söz konusu nesneyi durdurmak anlamına gelir. “Rahman kuşları havada tutuyor / havada durduruyor.” mealindeki ifadede ilk çağrışım yapan Allah’ın kudretiyle onu havada durdurmasıdır.

“Muhakkak ki Allah, yörüngelerinden kaymasınlar diye gökleri ve yeri (kudretiyle) tutuyor.  Eğer kayacak olurlarsa, andolsun ki; bundan sonra onları kimse tutamaz. Şüphesiz ki O; Halim / yumuşak davranandır, Gafur / çok bağışlayandır.” (Fatır, 35/41)

mealindeki ayette de göklerin ve yerin havada / fezada durmaları “imsak” kavramıyla ifade edilmiştir.

Oruçta da “imsak” var ve insanları yemekten içmekten alıkoymak, onları bunlardan uzak durdurmak manasına gelir.

Demek ki, ayetlerde Yüce Allah'ın bir eseri olan kuşların uçma yeteneğine işaret edilerek, Allah'ın kudretinin bir işareti daha gözler önüne serilmektedir.

Yer çeki­mine rağmen kuşların gök yüzünde kanat çırparak uçması ve süzülmesi, her gün gördüğümüz için önemini gözden kaçırdığımız, gerçekte ise Allah'ın sanat ve kud­retini gösteren hârika olaylardandır. Kuşlara bu yeteneği veren Allah'tır.

Burada Allah'ın merhametini yansıtan Rahman isminin kullanılmış olması, O'nun mahlukata merhametle muamele ettiğini, varlık düzeninin O'nun rahmetinden bir yansı­ma olduğunu ima eder.