Allah'a verdiği sözü bozan lanetleniyorsa, bir şeye tövbe edip sonra tövbesini bozan kişi de bu kapsama girmez mi?

Soru Detayı

- Rad suresi 25. ayette “Allah’a verdikleri sözü, pekiştirilmesinden sonra bozanlar, Allah’ın korunmasını emrettiği şeyleri (akrabalık bağlarını) koparanlar ve yeryüzünde fesat çıkaranlar var ya; işte lânet onlara, yurdun kötüsü (cehennem) de onlaradır." buyuruluyor.
- Allah'a verdiği sözü bozan lanetleniyorsa bir şeye tövbe edip sonra tövbesini bozan kişi de bu kapsama girmez mi?
- Sonuçta tövbe eden kişi de Allah'a söz vermiş olmuyor mu?
- Gerekçesiyle birlikte açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, tövbeyi bozanlar bu kapsama girmezler.

Bu ayette söz konusu edilenler, kâfir olanlardır. Tövbe eden bir mümin tövbesini bozmakla günahkar olsa da kâfir olmaz.

"Lanet" demek, Allah’ın rahmetinden uzak olmak demektir. Bu ise yalnız kâfirler için geçerlidir.