Allah sevgisi ile Peygamber sevgisi eşit tutulabilir mi?

Tarih: 13.02.2007 - 20:56 | Güncelleme:

Soru Detayı
Tasavvuf ehlinin Yüce Allah (cc)'ın sevgisiyle onun Habib'inin (asm) sevgisi arasında bir fark olmadığını, yani aynı olduğunu söylediklerini okumuştum. Bunu nasıl anlamalıyım? Bu Rabbimize ortaklık isnad etmek değildir herhalde. Ama Rabbimin sevgisiyle Onun Habib'inin sevgisi öyleyse nasıl bir olur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah'ı her şeyden çok sevmek dinimizin emridir. Allah'ı sevmenin yolu ise onun sevdiği tarzda yaşayan Peygamberimizi (asm) sevmek ve onun yolunda olmaktır.

Nitekim Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulur:

"Ey Resulüm, de ki: “Ey insanlar, eğer Allah’ı seviyorsanız, gelin bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah gafurdur, rahimdir (çok affedicidir, engin merhamet ve ihsan sahibidir)."(Âl-i İmran, 3/31)

Allah’ı sevmek, insanın yaratılışının en yüce hedefidir. Dolayısıyla İslâm’ın insanları kendisine doğru sevkettiği en yüksek gayedir. Bu âyet şu kesin kıyası içeriyor:

“Eğer Allah’ı seviyorsanız, Habîbullaha uyacaksınız. Ona uyulmazsa demek ki Allah’ı sevmiyorsunuz”

Bunun zıddı şudur:

“Ben Allah’ı severim, ama emrini dinlemem, O’nun sevdiğini sevmem. O’nu sevenleri, O’nun yolunu gösterenleri, O’nun seçip gönderdiklerini sevmem” demektir ki, bu da: “Ben, kendimden başka hiçbir şeyi sevmem; tevhid yolunda yürümek istemem” demektir.

Bu kâinatı kudret, kemâl ve cemâlinin tecellileriyle böylesine güzel yaratan, bunca nimetleriyle kullarına lütuflarda bulunan Allah, elbette onlardan bir teşekkür bekler. Elbette, insanlar içinde en seçkin birini onlara rehber ve mükemmel bir örnek yapar. Böylece ondaki güzelliklerin, öbür insanlara da yansımasını ister.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun