Allah şerri niye yarattı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kötülük Problemi

Biliyorsunuz insanların ateizm ve deizmi savunanların en büyük iddiası şer problemidir. Allah şerri niye yarattı? Freud, şer problemini çözemeyen yani ateizmle ilgili kitaplarda lafı dolaştırıp dolaştırıp Allah eğer güçlüyse (David Human tezi), niye bu çocuklar ölüyor? Niye kötülük var? Niye kötülüğü yaratmış? Kötülüğü yaratmak niye bir yaratıcıya verilmiş? Bu şer problemini çözemiyor.

İyilik olmadığı zaman kötülük hâkim oluyor. O halde iyiler tembel tembel oturursa mesuller. İyilerin hiçbir şey yapmaması kötülük olarak yeter. O halde iyilerin proaktif olması gerekiyor.

Allah, hep iyilik yapma imkânı olan bir varlık yaratmış. Melekler sadece iyilik yapıyorlar, kötülük yapma imkânı yok. Şeytanı da hep kötülük yapmaya yönelik yaratmış. Yaratıcı, iyilik-kötülük yapma özgürlüğü olan, iyilik kötülük arasında seçme yapan ve özgürlüğü sınamak isteyen bir varlık yaratmak istiyor. Bu varlık da insan… İnsanda iyilik yapma imkânı da var, kötülük yapma imkânı da. Ama kötülük ve iyilik yapma imkânı olduğu halde iyilik yapmayı başaran insan rol model olarak Peygamber Efendimizi (asm) önüne koymuştur.

İyilik ve kötülük yapma modeli varken iyilik yapma konusunda en üst model, 23 sene peygamber olarak yaşamış ve hep iyiliği tercih etmiş. Bunun gibi olun diyor, bize Allah’ın resulünü rol model olarak ve bunu aklımıza imtihan olarak veriyor.

Kötülük yapma ve iyilik yapma imkânı olan varlıklar yaratılmış. Bunun güzel bir örneği Merkez Efendi'dir. Sümbül Efendi, Merkez Efendi’nin hocasıdır. İstanbul’da Merkez Efendi Mezarlığı var. Camisi var, türbesi var. Sümbül Efendi üç tane talebesini topluyor. İçlerinden birini seçerek soruyor “Siz Allah’ın yerinde olsaydınız kâinatı nasıl yaratırdınız?” Birisi diyor ki; “Herkesi iyi yapardım.”, öbürü “Bütün kötülükleri yok ederdim.” diyor. Merkez Efendi de “Ben her şeyi merkezinde bırakırdım.” diyor. Bundan sonra adı Merkez Efendi olmuş.

Çünkü Allah’ın iyiyi ve kötüyü denge içinde yaratması, bir hikmet. İmtihan var çünkü ölüm var. Ölümsüz bir dünyada değiliz ki, hayatı boyunca %51 iyileri tercih edenler %51 kötüleri tercih edenler bir sınav sonucunda hayatın sonunda o sınavda ya başarılı olacağız ya başarısız olacağız. Böyle bir kâinat yaratılmış.