Allah nefret eder mi; sinirlenir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanda bulunan duygu ve özellikler, ya aynıyla ya da zıttıyla bize Allah'ı tanıttırmaktadır. Mesela, insana görme ve işitme özelliği verilmiştir. Bundan anlaşılır ki Allah her şeyi gören ve işitendir. Ancak onun işitmesi bizim gibi değildir. Bizde bulunan bu özelliklerle biliriz ki, Allah görür ve işitir. Ancak biz bu görme ve işitmenin mahiyetini anlayamayız.

İnsan kendisine yapılan bir kötülüğe karşı kızar, bğzeder. Allahu Teala da kendisine isyan eden insanlara elbette gadab eder. Ancak onun gadab etmesinin mahiyetini bilmemiz mümkün değildir.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Yüce Allah hakkında, neşe, sevinç, ferah, memnuniyet gibi isimler söyleyebilir miyiz? ...

Allah kullarına buğz eder mi? Tövbe ile buğzdan kurtulabilir miyiz?