Allah, müttakî, gönlü zengin ve gizli kulunu sever, ne demek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili hadislerden biri şöyledir:

“Allah Teala müttakî, gönlü zengin, gizli (şöhretsiz, gösterişsiz, riyasız, samimi) kulunu sever.” (Müslim, Zühd 11)

Bu hadiste Allah sevgisini elde etmenin üç yolu gösterilmektedir:

Birincisi, Muttaki Olmaktır.

Muttaki olmak, Allah Teâlâ’ya üstün saygı beslemek, daha açık bir ifadeyle, Allah’ın emirlerini tutup yasaklarından sakınmak, malını mülkünü yerli yerince sarfetmek, şüpheli konulardan uzak durmak, hatta helallere bile aşırı düşkün olmamaktır.

İkincisi, Gönlü Zengin Olmaktır.

Hadiste geçtiği üzere, gerçek manada zenginlik mal mülk çokluğu ile değil, gönül zenginliği ile mümkündür. Aslına bakılırsa, maddi zenginlik iyi bir şeydir. Bir zengin, varlığını Allah yolunda ve onun rızası uğrunda harcayabiliyorsa, o zenginlik Cenab-ı Hakk’ın bir lütfudur.

Buna karşılık bir insanı serveti Allah’tan uzaklaştırıyorsa, o mal mülk başa beladır. En iyisi hem eli hem gönlü zengin olmaktır. Gönül fakir olduktan sonra, varlıklı veya varlıksız olmanın hiçbir önemi yoktur.

Üçüncüsü, Şöhretsiz, Gösterişsiz, Riyasız, Samimi Kul Olmaktır.

Hiçbir gösterişe girmeden tenha yerlerde ibadet ve itaatle nefsini adam etmeye çalışanlar, servetlerini gösterişe kapılmadan Allah Tealayı memnun edecek yerlere harcayanlar, içinde yüzdükleri maddi imkân sebebiyle gurura kapılmayıp tevazuyu elden bırakmayan ve her zaman fakirin yanında olanlar, Cenâb-ı Hakk’ın sevgisini daha kolay kazanırlar.