Allah, kafir olarak öleceğini bildiği mümin bir kulunu, mümin iken sever mi?

Soru Detayı

- Aynı zamanda günahlarının cezasını çekmek için cehennemde geçici olarak azap çeken bir kulunu sever mi?
- Cehennemdeyken buğzedip, cennetine koyduğunda razı mı olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah kullarını fiziki yapılarına göre değil, itikat ve amellerine göre değerlendirir.

Bu sebeple, ileride kâfir olacak bir kulunun kâfir olmadan önce yaptığı iyi işlerini iyi gördüğü gibi, daha sonra mümin olacağını bildiği bir kulunun daha mümin olmadan önceki kötü itikadını ve kötü fiillerini kötü görür.

İyi işlerin sevimli, kötü işlerin sevimsiz olduğunda şüphe yoktur.

- Cehennemi hakketmiş ve affa uğramamış mümin bir insanın mümin bünyesini taşıyan varlığına değil, yaptığı çirkin işlerine Allah’ın gazabı söz konusudur.

Çok şefkatli bir anne çocuğun hakkettiği bir cezayı verirken, onun varlığına bir buğzu ve bir kastı olmadığı gibi, Allah’ın da cezayı hakeden kuluna o cezayı verirken onun varlığına bir kastı söz konusu değildir.