Allah insanı bir hayvanla veya eşyayla imtihan eder mi?

Soru Detayı

- Mesela bir hayvanı insanın emrine karşı isyan ettirir mi yoksa hayvan kendi iradesiyle mi insanın emrine karşı gelir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan her durumda imtihandadır, her şeyle imtihan olabilir. Bu nedenle her zaman ve her durumda irademizle ilgili konularda, dinimizin kurallarına uygun davranmamız gerekir.

Hayvanlar da günah işleyen sahibine karşı serkeş olabilir, Allah’a isyan ettiği için o da isyan edebilir.

Nitekim, Fudayl b. Iyaz şöyle demiştir:

“Şüphesiz ki, ben Allah’a isyan ettiğim zaman onun yansımalarını hayvanlarımın ve cariyemin huyunda (huysuzluk yapmalarında) görürüm.” (bk. İbnu’l-Cevzi, Zemmu’l-Heva, s. 185)