Allah, Firavun, İsrail oğullarını salıvermediği için, Mısırlıların ilk doğan insan ve hayvanlarını öldürmüş müdür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Firavun İsrail oğullarını salıvermediği için, Allah’ın Mısırlıların ilk doğan insan ve hayvanlarını öldürdüğüne dair bir bilgi Kur’an’da yoktur. Fakat, aşağıdaki ayette olduğu gibi, değişik felaketlerin başlarına geldiğini bildiren ayetler vardır:

“Biz de kudretimizin ayrı ayrı delilleri olarak onların üzerine tufan gönderdik, çekirgeler gönderdik, haşerat gönderdik, kurbağalar gönderdik, kan gönderdik. Yine de inat edip büyüklük tasladılar ve suçlu bir topluluk oldular.” (Araf, 7/133).

Hayvanların ölümleriyle birlikte bu bilgiler de Kitab-ı Mukaddeste mevcuttur.(Kitab-ı Mukaddes, Çıkış 7-12. bölümler)