Allah beni niye böyle yarattı?

Soru Detayı

Allah neden beni böyle yarattı, neden şunu şöyle yaptı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çağımızda bu tür itirazkâr ve tenkitçi sorular vardır. Bu ve benzeri sorulara şöyle cevap verilebilir:

“Eğer yaratılışınızdan ve kâinatın yaratılışından memnun değilseniz, bazı şeylerden hoşlanmıyorsanız, bedeninizi ve Allah’ın mülkünü terk ediniz. Elinizden geliyorsa, gökleri ve yeri terk edip, kâinattan çıkıp bir başka yere gidiniz.” (bk. Rahman, 55/33)

O kudreti her şeye yeten, yıldızları ve güneşleri kudret eliyle tutan ve kendine itaat ettirendir. O Ezel ve Ebed Sultanına nasıl isyan edilebilir ve meydan okunabilir? Göklerin ve yerin orduları onundur. O dünya ve benzerlerini top güllesinden yetmiş kez daha hızlı döndürür. Eğer isterse, onu ve benzerlerini birer mermi gibi kullanabilir ve yörüngelerinden çıkartabilir.

İnsanın Cenab-ı Hakk’tan (CC) hiçbir hakkı istemeye hakkı yoktur. Çünkü O, ne verdiyse ihsan ve lütfundan vermiştir. Her şey O’nun mevhibesidir. Aksine insan daima ona şükür borçludur. Mülk O’nundur, O mülkünde istediği gibi tasarruf eder. Ayrıca insan da O’nun mülkündedir ve O’nun memlûkudur. O’nun kulu, kölesi memlûku olan, O’nun mülkünde çalışan, her şeyini lütuf ve ihsan olarak O’ndan alan, bütün ihtiyaçları O’nun tarafından karşılanan âciz ve fakir insan, O’ndan nasıl hak dava edebilir.