Allah, babamı nasıl affedecek?

Soru Detayı

- Babam bir piyango bileti aldı ve para kazandı. Bunun haram olduğunu söyledim, ama şahsi kullanım için kullanacağını söyledi. Allah onu nasıl affedecek?
- Bu durum, çalışmalarımı veya bilgimi etkileyeceğini düşündüğüm için gerçekten endişeliyim.
- Lütfen her şeyin normale dönmesinin bir yolunu bulmama yardım edin.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Bir Müslüman günah işlemez.” diye düşünmek doğru olmaz.

Doğrusu, “Bir Müslüman günah işlememek için elinden geleni yapar, ancak bir günah işlerse de hemen tövbe eder ve halini ıslah ederek düzeltir.” demek olacaktır.

Babanız, İslam’ın haram kıldığı bir kumar geliri elde etmiş. Böyle bir gelir elde etse de etmese de ister kendine harcasın isterse hayır işinde kullansın, hatta isterse kumar oynayarak para kaybetsin; her ne durumda olursa olsun kumar oynamak haramdır, büyük günah işlenmiştir, yanlış bir iş yapılmıştır.

Burada yapılması gereken önce bunun Allah tarafından haram kılındığının farkına varmak, akabinde de tövbe etmektir. Kazanılan parayı ya da o kadar parayı hiçbir sevap beklemeksizin yoksula veya hayır kurumuna vermesidir. Bunları yaptıktan sonra Allah’ın affedeceğini ümit etsin.

Tövbe samimi olursa ve günah tekrar işlenmez ise, umulur ki Allah tövbeyi kabul eder ve hiç günah işlememiş gibi yapar.

Siz bu gerçekleri babanıza söyleyin ve bu günahından dolayı üzüldüğünüzü ve onun ebedi alemde zarar görmesini istemediğini nazikçe, hürmetle ve sevgiyle ifade edin.

Babanızın bu günahından siz sorumlu olmazsınız, çalışmalarınızı veya bilginizi etkilemez, endişe etmeyin; bu üzüntünüz sadakadır, gayretiniz de cihaddır, tebrik ederiz.