Allah, atom altı parçacıkları da bilir mi, ayet var mı?

Soru Detayı

Aşağıdaki soruları cevaplarsanız sevinirim:
1. Meşşailerin Alemin maddesinin (heyula) kadim olduğunu söyleyenleri tekfiri konusunda İcma var mı?
2. İlim sıfatının taalluk ettiği her şeye Kelam sıfatı da taalluk eder mi, yani Allah her şeyi konuşur diyebilir miyiz? Eğer Allah'ın konuşması belli şeylere taalluk ediyorsa bunlara cebren mi ediyor Allah'ın tercihiyle mi? Tercihiyle denirse İradenin kadime taalluku gerekir?
3. Allah'ın Kelam sıfatı Ezelde Emir Nehiy Haber hitapları barındırır mı yoksa bu yaratılmışlara Kelam-ı Lafzi ile haber verilmesi ile mi ortaya çıkar? Eğer Emir Nehiy Haber hitapları vardır dersek parçalardan oluştuğunu iddia etmiş olmaz mıyız?
4. Allah her yerde mevcuttur demek mekan isnadı oluyorsa, Allah her zaman mevcuttur demekte zaman isnadı olmaz mı?
5. İbn Sina'nın Tutulmanın üç hali meselesine Gazali'nin ve Ehl-i Sünnet'in cevabı nedir?
6. Allah cevher-i ferdi bölebilir mi? Bunun kaldıramayacağı taş yaratmasından farkı nedir?
7. Allah'ın Değişmez İradesi Vacip olarak Zatının gereği ise, O İradeden sudur eden Alemin de Vücubu gerekmez mi? Bu durumda İradenin olduğunu nasıl söyleyebiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah atomu da atom altı parçacıkları da gördüğümüz göremediğimiz her şeyi bilir. Nitekim ayetlerde Allah’ın atomları da ondan daha küçükleri de daha büyükleri de bildiği ifade edilir. Şüphesiz yapan bilir ve elbette bilen de konuşur.

Bu kısa bilgiden sonra sorulara sırayla cevap veremeye çalışalım:

1) Meşşailer veya başkaları, kim olursa olsun, maddenin ezeli olduğunu söylerse, bunla dinden çıkar. Çünkü bu iddiada, yaratıcının inkârı, yeniden dirilişin inkârı, peygamberliğin inkârı, kâinat kitabının ve Kuran’ın binler ayetinin inkârı söz konusudur.

2) İlim sıfatının madum ve mevcut her şeye taalluku vardır. Diğer sıfatları gibi Allah’ın ilmi de ezeli, ebedi, sermedi, sınırsız ve sonsuzdur. Onun bu ilminin dışında bir şeyin kalması aklen de imkânsızdır.

Allah’ın hiçbir sıfatı ilimsiz olmadığı gibi, kelam sıfatı da ilimsiz olmaz.

Fakat unutmamak gerekir ki, sonsuz ve sınırsız ilim diğer bütün sıfatlarla birlikte olması “lüzum-u beyyin” ile bir delalet-i iltizamiye ve tezammuniyedir. Ama aralarında “teşbih min vech” kuralı geçerlidir. Buna göre, “Her kelam sıfatı mutlaka ilimle birliktedir. Fakat her ilim sıfatı kelam sıfatıyla birlikte olmayabilir.”

Kâinatta cereyan eden binler nevi işler, fiiller, hareketler vardır. Mecazi manaları dışında kevni / ontolojik hakiki bir kelam söz konusu değildir.

Mesela, Güneşi mihverinde döndürmek, dünyayı Güneş'in etrafında dolaştırmak, buluttan yağmur yağdırmak, topraktan bitki bitirmek, ilmin içerisinde cereyan eden bir eylemdir, fakat bir kelam veya kelime değildir. Kuran’da işaret edilen o tür tabirler mecazi birer argümandır.

3) (inkârcılar ne derse desinler) Fakat Allah sana indirdiğine bizzat şahitlik ediyor ki, onu ezeli ilmiyle indirmiştir. Melekler de buna şahitlik eder. Fakat şahit olarak Allah zaten kâfidir.”(1) mealindeki ayette Kuran’ın kaynağı Allah’ın ezeli ilmi olduğuna işaret edilmektedir.

Kuran için nazil olsa bile bu ifadede diğer bütün vahiyler de dahildir.

Konuyu Bediüzzaman Hazretlerinden dinleyelim:

“Hem getirdiği dine herkesten ziyade itaatı ve Hâlık'ına karşı herkesten ziyade ubudiyeti ve menhiyata karşı herkesten ziyade takvası, katiyyen gösterir ki: o (asm), Sultan-ı Ezel ve Ebed'in mübelliğidir, elçisidir ve o Mabud-u Bilhakk'ın en hâlis abdidir ve Kelâm-ı Ezelî'nin tercümanıdır.”(2)

“Her biri birer küçük Kur'an olan ekser uzun sure ve mutavassıtlarda ve çok sahife ve makamlarda yalnız iki-üç maksad değil, belki Kur'an mahiyeti, hem bir kitab-ı zikir ve iman ve fikir, hem bir kitab-ı şeriat ve hikmet ve irşad gibi, çok kitabları ve ayrı ayrı dersleri tazammun ederek rububiyet-i İlahiyenin her şeye ihatasını ve haşmetli tecelliyatını ifade etmek cihetiyle, kâinat kitab-ı kebirinin bir nevi kıraatı olan Kur'an, elbette her makamda, hatta bazen bir sahifede çok maksadları takiben marifetullahtan ve tevhidin mertebelerinden ve iman hakikatlarından ders verdiği haysiyetiyle, öbür makamda, meselâ zahirce zaîf bir münasebetle, başka bir ders açar ve o zaîf münasebete çok kuvvetli münasebetler iltihak ederler. O makama gayet mutabık olur, mertebe-i belagatı yükseklenir.”(3)

4) Allah her yerde mevcut demek, hakikati ve mahiyeti ile değil, sıfatlarıyla özellikle ilim ve kudretiyle her yerde hazır ve nazır demektir.

“Ezelde Allah vardı, fakat onunla birlikte hiçbir şey yoktu.”(4) manasındaki hadis-i şerif rivayeti sahihtir. Ezelde ne bir mekân ne de bir zaman vardı. Onlar da sonradan yaratılmıştır.

5) İbn Sina bu meseleyi detaylı olarak "Şifa" kitabının altıncı bölümünde “Allah küllîleri nasıl bilir? Cüz’îleri nasıl bilir? Cüz’îleri idrak eder denmesi hangi bakımdan mümkün değildir?” başlığıyla ele almıştır.

İbn Sina’nın meseleye dair izahatı şöyledir:

“Vacibu’l-Vücud / Zorunlu Varlık hakkında çok sayıda fiil ispat etmek onun için eksiklik anlamına gelir. Aynı şekilde onun için çok sayıda aklediş (taakkul) kabul etmek de böyledir. Aksine zorunlu varlık her şeyi küllî bir tarzda akleder. Bununla birlikte hiçbir cüz’î ona gizli kalmaz. “Göklerde ve yerde zerre ağırlığında hiçbir şey ona gizli değildir.”(5)

Allah’ın Cüz’îleri Bilmesi Meselesi:

İbn Sina’nın Tanrı tasavvuru ile ilgili düşünceleri, mensubu olduğu Meşşai geleneğin yoğun izlerini taşımaktadır. İbn Sina, Aristoteles’in etkisiyle Vacibu’l-Vücud / Zorunlu Varlık olarak nitelendirdiği Allah’ın bilfiil ilim (akıl, âkil ve mâkul) olduğunu düşünmektedir. Ona göre Allah, tüm bu özellikleriyle tek olan, bölünmesi imkânsız olan bir cevherdir. Onun bilgisinde, düşüncenin öznesi, nesnesi ve düşünme fiili aynıdır.

İbn Sina’nın, Allah’ın zatının bizatihi ilim olduğunu belirten bu görüşüne İmam Gazali itiraz etmektedir. Ona göre ilim, mevsufu gerektiren bir sıfat ve arazdır. Dolayısıyla Allah’ın bizatihi ilim olduğunu söylemek, onun kendisiyle kaim bir irade ve kudret olduğunu söylemekle aynı şeydir ki bu, Allah’ı bizatihi var olmayan araz durumundaki bir şeye indirgemek olur.

İbn Sina’nın söz konusu üç meseledeki görüşleri şöyledir:

a) Allah küllileri bilir fakat cüz’îleri bilmez. Cüz’îleri ancak külliler zımnında bilir.

b) Allah ezelidir, kadimdir, fakat onunla beraber âlem de kadimdir.

c) Öldükten sonra yeniden dirilme ruhaniyet itibariyle vardır, fakat haşr-i cismani yoktur.