İbni Sina, Allah’ın özgür iradesi hakkında ne demiş?

Soru Detayı

- İbni Sina’nın Allah’ın özgür iradesi hakkındaki görüşüne, İmam Gazali nasıl bir cevap vermiştir?
- Gazali, hangi argümanı sunmuştur İbni Sina’ya karşı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbn Sina sudur teorisini benimsediğinden âlemin tanrıdan taştığını söyler. Aynen gülden kokunun Güneş'ten ışığın yayılması gibi.

Gazali de haklı olarak bu durumunun irade-i ilahiyeyi ortadan kaldırdığını, halbuki Kuran’da Allah’ın iradesi dışında bir yaprak bile düşmediğini, onun her an bir şen üzerine olduğunun ifade edildiğini; dolayısıyla Allah’ın iradesiyle taşmanın birarada düşünülemeyeceğini söyler.