Alkol kuryeciliği yapan günahkar olur mu?

Soru Detayı

- Avrupa’da kamyon ile kuryecilik yapıyorum yabancı firma, kamyonumuz sabah hazır yüklenmiş oluyor ve hangi malların yüklendiğinden haberdar olamıyorum ve müşteriye vardığımızda alkol olduğunu fark ediyorum bundan sorumlu muyum?
- Ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam, içkinin içilmesini yasakladığı gibi, Müslümanlar arasında ticaretini de taşınmasını da yasaklamıştır. Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:

"Peygamber (asm) içki konusunda on kişiyi lanetlemiştir: İçki yapanı, kendisi için yapılan kişiyi, içeni, taşıyanı, kendisi için taşınanı, içireni, satanı, parasını yiyeni, satın alanı ve kendisi için satın alınanı..." (Tirmizî, Büyû', 59; İbn Mâce, Eşribe, 6)

Buna göre içkinin kuryeciliğini yapmak haramdır. Günaha sebep olan günaha katkısı oranında sorumlu ve günahkâr olur; ancak bizzat içmiş gibi günah almaz.

Size gelince:

Bilmeden taşımanızda sakınca olmaz. Bilme imkânınız varsa bilmelisiniz ve bilince de içki ise taşıyamazsınız.