Alkol bazlı mürekkep kullanmak günah mı?

Soru Detayı

- Ben tepsi, kahve altığı vb. şeyler yapıyorum, fakat bunlara renk vermek için alkol bazlı mürekkep kullanılması gerekiyormuş, bunu kullanmam, almam ve onunla yaptığım malzemeleri kullanmam caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimizde sarhoşluk veren içkilerin çoğunu içmek haram olduğu gibi azını içmek de haramdır. Bu nedenle temizlik ve çözünürlük için kullanılan alkolleri de içmek haramdır, ancak bunları içmeden veya içeceğe ya da yiyeceğe katmadan farklı alanlarda kullanmak haram değildir.

Mürekkeplerde kullanılan çözücü madde de genellikle alkol bazlıdır.

Çözücü madde, markörün içindeki mürekkebin sıvı kalmasını ve böylece sorunsuz bir yazma, resim, tasarım yapma imkânını sağlamaktadır.

Dolayısıyla bardak tepsi, kahve ve çay altlığına şekil, soyut bir görsellik vermek için alkol bazlı mürekkep kullanmakta bir sakınca yoktur.