Mentol helal midir?

Soru Detayı

- Mentol alkol ise, mentollü sakız çiğnemek haram olmaz mı?
- Mentolün bir alkol olduğunu öğrendim. Bu doğrultuda mentollü sakız çiğnemek haram olmaz mı?
- Ayrıca içerisinde mentol bulunan diş macunlarını da kullanmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mentol ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Mentol; nane şekeri, nane tozu ve diğer nane familyalarının yağlarında bulunmaktadır. Kimyasal ismi “menthol”, ticari ismi ise “mentol” olarak geçmektedir. Dokunulduğunda yağsı bir yapıdadır ve oda şartlarında katı halde bulunan bir moleküldür. Vermiş olduğu ferahlık ve serinlik hissi ile her zaman tercih sebebi olmuştur… Mentol organik bir alkoldür.”

Bu açıklamadan bizim anladığımıza göre mentol, özel olarak fermante edilmiş olan, içilen ve sarhoş eden bir alkol değil, birçok bitki vb.de bulunan tabii alkoldür. Diş yıkama ve sakız çiğnemede kullanılabilir ve bu kullanım insanı sarhoş etmez, alkollü içki içmek sayılmaz...