Alevilik hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

- Alevilik hakkında detaylı bilgi almak istiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.
- Günümüzde sık sık karşımıza çıkan bu kavram, ama sadece adını biliyoruz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

ALEVÎ: Dördüncü halife Hz. Ali'nin soyundan gelen, onu diğer sahâbeden ve diğer üç halîfeden üstün tutan mezhebe mensup kimse.

Bu ayrılıkları halletmenin tek yolu Kur’an ve Sünnet-i Nebeviye’ye sarılmaktır. Zira, Kur’an ve Sünnet, ikisi de insanlığın maddî-mânevî bütün hastalıklarına şifa olarak gönderilmiştir.

Alevîlik aslında bir fırka veya mezhep değildir. Âl-i Beyt'in muhabbetini esas alan bir tarikat şeklinde ortaya çıkmıştır.