Ailesi dini yaşantıdan uzak olan, dini yaşantısını nasıl koruyabilir?

Soru Detayı

- Ailesi dini yaşantıdan uzak biriyim. Dini yaşantımı her durumda korumak istiyorum. Bunu başarmam için ne tavsiye edersiniz?
- Sonuçta hepimiz, en çok vakit geçirdiğimiz kişilerin ortalamasıyız…

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Maddeler halinde olabildiğince basit bir şekilde ifade etmeye gayret edelim;

- İşiniz kolay değil! Ancak sakın unutmayın ki Allah kimseye takatinin ötesinde yük yüklemez ve bakarsanız kimsenin işi kolay değil, herkes farklı veya benzer bir imtihanda!

- Siz kalbinizi açmışsınız, Allah da size hidayet bahşetmiş. Dünya üstünüze gelse sırat-ı müstakimden asla dönmeyin!

- Sakın kırıcı, itici olmayın! Müspet hareket edin! Kötülüğe kötülükle karşılık vermek her kişinin, kötülüğe iyilikle cevap vermek er kişinin işidir!

- İmanınızı devamlı arttırın; Kuran okuyun, imanınızı artıracak Kuran tefsirleri okuyun, internetten de olsa bu tip sohbetleri ve dersleri takip edin! Sitemizde ve Feyyaz Gelişim Derneğinin diğer sitelerinde bu konuda çok faydalı dersler bulabilirsiniz.

- Sakın farz ibadetlerinizi atlamayın!

- Helal-haram hassasiyetinizden sakın taviz vermeyin!

- İslam şeairlerine mutlaka hürmet edin, hürmet edilmeyen yerlerde bulunmayın veya usulünce ayrılın!

- Yerinde, belagatli şekilde İslam dinini tebliğ edin! Bazı yerlerde ve ortamlarda susmak daha etkili olabilir. Buna duruma göre karar verin!

- İslami yaşantınızla güzel örnek olun! Etrafınızda iman etmeyen insanlar var diye ümitsizliğe kapılmayın! Unutmayın ki peygamberlerin durumu siz ve siz gibilerden çok daha çetindi.

- Devamlı yapıcı olun, yıkıcı olmayın! Hele anne ve babanıza hiçbir şartta hizmetten ve destekten geri kalmayın!

- Şeytanın nefsinize vereceği vesveselere kanmayın!

Ve en önemlisi;

Sabırla ve namazla Allah’tan yardım isteyin!