Ahiretteki insanların boyunun uzunluğu ne kadar olacak? Ahiretteki insanların boyuna 30 m. deniyor; Hz. Adem'inki daha uzun diyorlar doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konudaki hadis sahihtir. Buharî’nin rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:

“Allah Adem’i yarattı, boyu altmış zira idi… Cennete gidenler de onun boyunda olacaklar.” (Buharî, Enbiya, 1)

“Allah Âdem’i kendi ismini tamamıyla gösterir bir sûrette yarattı. Onun boyu altmış zira’dır. Âdem’in yaratılışını tamamladığı zaman ona: ‘Haydi git de, şu oturmakta olan melekler topluluğuna selâm ver. Ve onların senin selâmına nasıl karşılık vereceklerini dikkatle dinle. Çünkü bu, hem senin, hem de senden sonra soyundan geleceklerin selâmlaşma örneğidir.” buyurdu. Bunun üzerine Âdem gitti ve melekler topluluğuna: “Esselâmü aleyküm” dedi. Melekler de: “Esselâmü aleyke ve rahmetullâhi” diye karşılık verdiler. Ve selâmlarına “ve rahmetullâhi” cümlesini ilave ettiler. Âdem insanlığın atası olduğu için Cennete her giren kişi Âdem’in bu güzel sûretinde girecektir. Onun boyunun uzunluğu altmış zira’dır. Âdem’in kendisinden sonra gelen torunları şimdiye kadar onun vücut güzelliğinden birer parçasını kaybetmeğe devam ettiler.” (Müslim, Cennet, 28)

Bir zira, yaklaşık yarım metre olduğuna göre, 60 zira da  30 metre yapar. Gerçek muradın ne olduğunu Allah bilir. Biz alışık olmadığımız için bize biraz garip gelebilir. Halbuki, eğer bütün insanlar şimdi öyle olsaydı, artık alışmış olacaktık. Şu anda normal boyda olmayan insanlar, farklılık arz ettiği gibi, o zaman da 30 m. den aşağı olanlar da öyle olacaktı.

Hiç şüphesiz âhirette dirilişin keyfiyeti ve nasıl olacağı doğrudan Cenâb-ı Hakk’ın irâdesi ile ilgili bir alandır. Allah, nasıl dilerse o tarzda diriltir, nasıl murâd ederse o keyfiyette ihyâ eder, nasıl isterse o şekilde hayat verir.

Konuyla ilgili rivâyetlerin bir kısmı mecâzî ifâdeler de olabilir. Âhiretteki diriliş ve ebedî hayattaki ihyada boy ve endamın nasıl olacağı ve keyfiyeti konusunda çok net tasvir, çok kesin yorum ve ifâdelerden uzak durmak ve konuyu tamamen Allah’ın irâdesine havâle etmek daha sağlıklı bir tarzdır.