Ahir zamanda yüzleri insana benzeyen... diye başlayan hadis sahih mi?

Soru Detayı

- Bu rivayet hadis mi, kaynağı var mı, varsa sahih mi?
- Abdullah ibn-i Abbas r.a. rivayet ediyor: Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu:
“Ahir zamanda yüzleri insana benzeyen; fakat kalpleri şeytan kalbi olan bir topluluk gelir. Bunlar kurtlara benzerler. Kalplerinde rahmetin kırıntısı dahi yoktur. Kan dökücüdürler. Hiçbir kötülükten sakınmazlar. Kendileri ile sözleşsen, seni aldatırlar. Yanlarından ayrıldığında arkandan çekiştirirler. Sana konuştuklarında yalan söylerler. Kendilerine güvendiğinde, sana hıyanet ederler.
Çocukları şımarık ve hayasızdır, gençleri sinsidir. Yaşlıları, hiçbir iyiliği tavsiye edip kötülükten sakındırmazlar. Onlara bel bağlamak zillettir, ellerindekini arzu etmek yoksulluktur.
İçlerindeki ağırbaşlı, onların gözünde şaşkındır. İyiliği tavsiye eden itham altındadır… (Acaba ne gibi bir menfaati var da bunları söylüyor, diye düşünürler.) Aralarında mümin horlanır, gariptir; fasık ise itibar sahibidir, el üstünde tutulur.
Bidat sünnetin yerini almıştır. İşte bu sırada Allah, kötülerini başlarına musallat eder. (Bu tasalluttan kurtulmaları için) iyileri dua eder, fakat kabul edilmez.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu rivayet Abdullah İbn Abbas Hazretlerinin Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'den naklettiği bir hadistir. (bk. Taberani, Mucemu’s-Sagir, 2/597; no:869)

Senedinde metruk bir ravinin bulunduğu ifade edilerek, bu hadis rivayetinin sahih olmadığına dikkat çekilmiştir. (bk. Heysemi, Mecmau'z-Zevaid 7/287)

Metruk, yalan söylemekle itham edilen raviyi veya onun naklettiği rivayeti ifade eden bir hadis terimidir.