Teheccüt namazını kılanın yüzü, güzel ve nurlu mu olur?

Soru Detayı

- Teheccüt namazını kılanın yüzü, güzel ve nurlu olur sözü hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu manaya gelen merfu bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Ancak rivayete göre, bazıları, Hasan-ı Basri Hazretlerine “Teheccüd namazı kılan kimselerin bütün insanlardan daha güzel yüzlü olmalarının” hikmetini sormuşlar. O da şöyle cevap vermiştir:

“Çünkü onlar (gece teheccüde kalkarken) Rahman ile baş başa kaldılar, O da onlara nurundan bir nurlu elbise giydirdi (elbise gibi onlardan ayrılmaz bir nur verdi, yüzlerinin güzelliği ondandır).” (bk. İbn Ebi’d-Dünya, et-Teheccüd)