"Ahir zamanda dinden ayrı hususlar için öğrenim yapılacak." hadisini, sıhhat ve şerh açısından açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Ahir zamanda dinden ayrı hususlar için öğrenim yapılacak.” manasına gelen herhangi bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Kuvvetli bir ihtimalle, bu mana -biraz yorum karıştırılarak- tercüme edilmiş olabilir. Onun için aslını bilmek önem arz etmektedir.

- Evvela, sadece ahir zamanda değil, eskiden beri din ilimlerinden başka ilimler de okutulmuştur. İslam alimlerinin bir çoğunun İslamî literatürün dışında yer alan tıp, fizik, kimya, astronomi, matematik, tarih, coğrafya gibi ilimlerden de haberdar olması bu gerçeğin bir delilidir.

- Eğer maksat, "din dersleri okutulmayacak sadece diğer ilimler ders verilecek" ise, bu durumun Türkiye için bir zamanlar söz konusu olduğu bir gerçektir. Ancak diğer İslam aleminde -tamamen- böyle bir sahne yaşanmamıştır.