Açık saçık kadınların da olduğu videoları / filmleri izlemenin günahı nedir?

Tarih: 14.12.2020 - 09:08 | Güncelleme:

Soru Detayı

- İnternet ortamında erkeklerin yanı sıra kızların/kadınların komik ya da espri içerikli videolarını da izleyen eşime bunun doğru olmadığını söyledim. Ben doğru buluyorum senin dediğin bağnazlık ben sanatı için izliyorum dedi. Açık saçık başka şekilde şehvetli şeyler olsa ben de izlemem dedi. İzlediği kişiler saçı başı acık kadınlar..
- Bu konuda artık o kadar normalleşmiş ki her şey, ona bunun yanlış olduğunu söyledikçe beni ötekileştirecek bağnazlık demeye devam edecek gibi hissediyorum.
- Birinci sorum: Bu şekilde kadınların da olduğu videoları/filmleri izlemenin günahı nedir? Göz zinası boyutunda mıdır mesela?
- İkinci sorum: Bu konuda ben doğru buluyorum senin dediğin bağnazlık diyen eşimin bu dediğinin mesuliyeti nedir? Günah mıdır veyahut küfür müdür?
- Onun için ne yapabilirim nasıl anlatabilirim ona bunu, nasıl yaklaşmak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tesettürlü olmayan, örneğin başı açık olan kadınların da bulunduğu bir görsel yayını izlemek caiz olmaz ise, TV haberleri dahil hiçbir görsel yayını izlemek caiz ve mümkün olmaz.

Böyle bir hüküm ise bazı durumlarda sıkıntılara sebep olabilir.

Laik bir ülkede dinini yaşamaya çalışan Müslümanlar herkesi kamuya açık alanlarda ve faaliyetlerde şeriat hükümlerine göre yaşamaya mecbur edemezler.

Bu durumda Müslümana düşen vazife, görsel yayınların tesettürsüz görüntüleri de içerenlerini ancak gerekli bilgiyi edinme, vazifesini yapabilme gibi ihtiyaçlara dayalı olarak izlemesi ve izlerken de gözünü mümkün olduğu kadar avret yerlere dikmekten sakınmasıdır.

Dinlenme, eğlenme gibi sebeplerle görsel yayınlar izlenecekse bu takdirde gözün, avretten sakınılması şarttır; bunu yapamayan veya yapılması mümkün olmayan durumlarda izlemek caiz olmaz.

Kadının ve erkeğin avret (örtülmesi farz olan) yerlerine, şehvetsiz de olsa zaruret hâli dışında bakmak caiz değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 5.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun