“Yemin ederim ki, kişinin başına demirden bir şişin, bir çivinin çakılması, yabancı bir kadına dokunmasından daha hafif kalır.” anlamındaki hadisin kaynağı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet bu anlama gelen hadisler vardır:

“Yemin ederim ki, kişinin başına demirden bir şişin, bir çivinin çakılması, yabancı bir kadına dokunmasından daha hafif kalır.” (Taberani Rivayet etmiştir. bk. Mecmau’z-Zevaid, 4/326/h. no: 7718)

”Kadınlarla baş başa (halvette) kalmaktan sakının. Nefsim elinde olan Allah Teâlâ'ya yemin ederim ki, bir kişi bir kadınla yalnız kalınca, mutlaka aralarına şeytan girer. Bir kimsenin çamura bulaşmış bir domuzla sıkışmış durumda olması, o kimse için kendine helâl olmayan bir kadına -omuz omuza- dokunup sıkışmasından daha hafif kalır.” (Taberani Rivayet etmiştir.  bk. Mecmau’z-Zevaid, 4/326/h. no: 7717)