“Farz oldu” tabirini kullanmak doğru mudur?

Soru Detayı

- Arkadaşlar arasında, "artık bu iş bana farz oldu, yapmak farz oldu" gibi ifadeler kullanırız. Bu durumda farz oldu demek günah olur mu?
- Çünkü farz olmak dini açıdan söylenir. Ama biz dini açıdan söylemiyoruz. Sakıncası olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Bize bu iş farz oldu.” demekte bir sakınca yoktur.

Farz, dini bir terim olmakla beraber, sözlük anlamı itibariyle “gerekli oldu, lazım oldu / vecibe oldu” gibi manalara da gelir.

Adaklarda da kişinin bir şey yapmayı kendine “farz / vacip” kılması manasına gelir ve dini bir kisveye bürünür.