13 rakamı uğursuz mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimize göre, hiçbir sayı veya rakam uğursuz değildir, bu tür düşünceler batıldır, hurafedir.

Günümüzde herkesin dikkatini çeken rakamlarla ilgili olarak 13 rakamının uğursuzluğu ile ilgili benzer hikayeler İslami kisveye büründürülmüş, İslami terminolojide kullanılarak Müslüman halk arasında yayılmıştır.

Bu tarz uydurmaların da Hristiyan misyonerler vasıtasıyla halkın arasına yayıldığı düşünülmektedir. Çünkü Hristiyanlar arasında çeşitli sebepler gerekçe gösterilerek 13 rakamının uğursuz sayıldığı bilinmektedir. (bk., Pelin, Hazar, “13 Sayısı Korkusu: Triskaidekafobi”, Bütün Dünya, Mayıs 2005, s. 89)

Batıda pek çok alanda 13 rakamı, uğursuzluk getireceği endişesiyle kullanılmamaktadır.