Araplara düşmanlık kâfirlik mi?

Soru Detayı

- Arapları sevmek zorunda mıyım?
- Ben şahsen peygamberler, sahabeler ve alimler hariç hiçbir Arabı sevmem. Ki onlar da bizi sevmiyor zaten.
- Arapları sevmesem (saydıklarım hariç) kafir olur muyum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bizim birçok Arap dostumuz oldu, birbirimizi sevdik.

Sevmeyi de sevmemeyi de genellemek doğru olmaz.

Arapları “Arap oldukları için” sevmemek ırkçılıktır, ayrımcılıktır ve caiz değildir. Bunu yapan kâfir olmaz, dinden çıkmaz ama günahkâr olur.

Araplara düşman olmak da böyledir ve daha büyük bir günahtır.

Müslümanın kime niçin düşman olacağı bellidir. Din kardeşini bırakın kâfire bile, -onlar dinimize ve toprağımıza karşı savaş açmadıkça- düşman olunamaz.