“Allah'ın sopası yok ki.” demek günah mı?

Soru Detayı

- Alışkanlık varsa ne yapalım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu tür ifadelerde sözün kendisi değil, bundan kastedilen mana ve niyet esastır ve hüküm de buna göre verilir.

Bu tür ifadeler, genellikle, "Allah hemen cezalandırmaz, mühlet verir, dünyada ceza verirse başka vesileler yaratır ve onunla cezalandırır." gibi manalara gelir.

Elbette bu manaya göre söyleyen kişi günahkâr olmaz.

Bununla beraber, bu ve benzeri sözler her zaman risk taşıyor, söyleyene ve dinleyene olumsuz manalar verebilir. Bu nedenle ağzımızı bunlara alıştırmayalım, eğer alışkanlık olmuşsa terk edelim...