Zilhiccenin 9 günü oruç tutana on şey ikram edilir, sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Bu söz hadis mi? Birçok yerde hadis olarak yazılmış ancak kaynak vermemişler.
- Peygamber Efendimiz buyurdu ki:
“Bir kimse, zihiccenin dokuz gününde oruç tutarsa Allah o kişiye on ikramda bulunur.
. Ömrü uğurlu ve bereketli olur.
. Malında bereket olur, artar.
. Allah, onun çoluk çocuğunu korur.
. Günahlarına kefaret olur.
. Yaptığı iyiliklere kat kat sevap alır.
. Ölüm halini kolay eder.
. Kabrindeki karanlık günlerine aydınlık verir.
. Mizanında iyilik tarafını ağır bastırır.
. Ahirette düşük hallerden, rezil ve zelil olmaktan kurtarır.
. Cennetteki derecelerini yükseltir.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zilhiccenin 9 günü oruç tutmanın faziletiyle ilgili birçok hadis vardır. Ancak, soruda geçen rivayeti, bakabildiğimiz hadis, tefsir, tarih... kaynaklarında bulamadık.

Soruda geçen bilgi bazı nasihat kitaplarında âlimlerin görüşü olarak nakledilmiştir. (bk. Hopalı Osman Efendi, Dürretü’n-nasihin, s. 74)

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmayı sürdürdüğü rivayet edildiği için, zilhiccenin ilk dokuz gününün, yani Kurban Bayramından önceki dokuz günün oruçlu geçirilmesi müstehaptır.

Fakat sıkıntıya ve halsizliğe sebep olacaksa, hacda olanların 9. günü (Arefe günü) oruç tutması mekruh görülmüştür.