Zilhicce orucu yerine kaza orucu tutulursa, nafile sevabı da alınır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir oruç hem kaza nem de nafile yerine geçmez; ikisine birden niyet edilmez. Kaza oruçlarını tutmak nafilelerden daha önce gelir ve sevabı da nafile oruçlardan daha fazladır. Bu sebeple zihicce orucunun yerine kazası olanların kaza orucu tutması daha uygundur.

Zilhicce orucu yerinde kaza orucu tutmanın da vaktinden dolayı ayrıca bir sevabı olabilir.