Askerler oruç tutmakla zorunlu mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bülûğa ermiş, aklı başında kadın ve erkek her Müslümana, Ramazanda oruç tutmak bir kulluk borcudur ve farz-ı ayndır.

Bülûğa ermemiş çocukların oruç tutması farz olmamakla beraber onları da namaz gibi, küçük yaşlardan itibaren yavaş yavaş oruç tutmaya alıştırmak, oruca heveslendirmek lâzımdır.

Yolcu ve hasta olanlara da oruç farzdır. Ancak Ramazanda tutmaları mecburî değildir. Çünkü Ramazan orucunun Ramazan içinde edâsının farz olması için, sıhhat ve ikâmet şarttır. Yolcularla hasta olanlara şeriatın izin ve ruhsatı vardır. Dilerlerse oruçlarını Ramazanda tutarlar, dilerlerse yolcular yolculuktan evlerine döndüklerinde, hastalar da iyi olduklarında gününe gün kazâ ederler.

Askerlerin yolculuk ve hastalık gibi bir mazeretleri olmadığı takdirde, onların da oruç tutmaları farzdır.