Zengin ve fakirin aynı cennette olması adalet mi?

Soru Detayı

- İki adam var, biri ultra zengin ve iyi biri. Tüm ibadetlerini yerine getiriyor. Diğeri ise yoksul, evsiz. Bu adam da aynı zamanda tüm ibadetlerini yerine getiriyor ve iyi biri. Ölüm sonrası ikisi de cennette aynı kata gidiyor.
- Adalet nerede?
- Biri iki kere çok iyi yaşarken diğeri sadece bir kere.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah adildir, kulu bir şeyi hak ediyorsa onu verir; ancak kulun Allah’tan alacağı (hakkı) olmaz, cennet O’nun lütfudur.

Biri zengin diğeri yoksul iki insan eşit derecede kulluk vazifelerini yerine getirmiş olsalar yoksul bu halin, zengin de o halin imtihanını vermiş, azıp sapmamış, isyan etmemiş, kul olarak hallerine razı olmuşlar… demektir.

İşte bu da eşit kulluktur, onları eşit ödüle layık kılar.