Zekat verdiğimiz kişinin zengin olduğu anlaşılırsa, yeniden zekat verilmeli mi?

Soru Detayı

- Zekat vereceğimiz kişi zengin ise ve ona sana zekat düşer mi, fakir misin diye sorduğumuzda evet bana zekat düşer dese ancak daha sonra zengin olduğu anlaşılmışsa ne yapılması gerekir?
- Zengin olduğunu bilmediğimiz için zekat verme yükümlülüğümüz kalkmış mıdır, yoksa zekatı yeniden vermemiz mi gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zekat mükellefi, kime zekat verdiğini araştırmalıdır. Araştırma sonucu zekat verilebilecek kişilerden olduğu kanaatine ulaştığı birisine zekat verir, daha sonra bu kimsenin zekat verilecek kişilerden olmadığı ortaya çıkarsa, zekatı geçerli olur.

Araştırma yapmaksızın zekat verir ve daha sonra bu kimsenin zekat verilebilecek kişilerden olduğu ortaya çıkarsa, zekatı geçerlidir. Ancak böyle olmadığı anlaşılırsa, zekatı geçerli olmaz, yeniden vermesi gerekir (İbn Abidin, Reddu’l-Muhtar, II, 67, 68).