Zarara bilerek razı olana neden merhamet edilmez?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Acımak ve şefkat etmek ile ceza vermemek farklı şeylerdir. Örneğin bir doktor parmağı kangren olan bir hastasına acır ve şefkatle muamele eder, ama bu durum onun parmağı kesmesine engel olmaz ve olmamalı. Parmak gitmesin derken, hayatın yok olmasına neden olur.

Demek ki, kangren olmuş parmağın kesilmesi, zehir haline gelen yiyeceğin yok edilmesi gibi, toplumu kangren edecek ve zehirleyecek kişilere de asla merhamet edilemez. Yoksa merhamet adına topluma zarar verilmiş olur.

Yasak bir şeyi bilmeden yapmak -her zaman değilse bile- bazı durumlarda kurtarıcı olabilir. Kişi “Bilmiyordum, şayet bilseydim yapmazdım.” dediğinde, kendisine “Tamam, bu defa sana bir ceza yok, ama bundan sonra yapma.” denilebilir.

Ancak bu kişi bile bile tekrar tekrar aynı hatayı yapıyorsa, artık kendisine müsamaha ile bakılmaz, cezası neyse verilir.

Ebu Azze isimli şairin durumu buna tipik bir misaldir. Kendisi Bedir esirlerinden olup maddî imkânı olmadığından, "Müslümanların aleyhinde bulunmamak" şartıyla bedel alınmadan salıverilenlerdendir. Ancak Uhud Savaşı'nın hemen peşinde yapılan "Hamrau'l-Esed" seferinde tekrar ele geçirilir. Affedilmesi için yalvarır. Hz. Peygamber (asm), "Mümin aynı delikten iki defa sokulmaz.", (Buhari, Edeb, 83) "Muhammed'i iki defa aldattım dedirtmem." diyerek Ebu Azze'yi öldürtür. (İbn Hişam, 3/110)

Bir Müslüman, küfür ve dalalet yolunda giden, pervasızca günahlara dalanları gördükçe fıtrî olarak rahatsızlık duyar, onların haline acır. Nitekim Hz. Peygamber Efendimiz (asm) inatçı Mekke müşriklerinin yalanlamaları, kendisi ve Kur'an hakkında ileri geri konuşmaları karşısında fevkalade rahatsızlık duyuyordu. Cenab-ı Hak bir kısım ayetleriyle kendisini teselli etti, onlara aldırmadan tebliğe devam etmesini bildirdi:

“Kim de inkâr ederse, artık onun küfrü seni üzmesin.” (Lokman, 31/23)

“O halde (Ey Peygamber), onların sözü seni üzmesin.” (Yasin, 36/76)

“Onlar iman etmiyorlar diye neredeyse kendini yiyip bitireceksin!” (Şuara, 26/3)