Yüzdeki yara, sivilce vb. şeyleri kapatmak amacıyla sürülen fondöten / krem caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yapılacak bu işlem, tedavi için yapılacak bir şey ise caizdir; değilse, süslenmeye girer, kendine nikah düşenlere göstermesi caiz olmaz.

Ancak, yüze sürülen ve tenin renginde olan malzemeler ise günah kapsamına girmez. Zira dikkat çekici bir yönü yoktur.

Kadın veya erkek, birbirlerine (nikâhlısına) kendi yuvaları içinde daha çekici görünebilmek için süslenebilirler, bunda bir sakınca yoktur. Ama erkeklerin dikkatini çekmek için bunu yaparlarsa kerahet vardır, hattâ bu kerahet onların niyet ve davranışlarına göre haram da olabilir.

Vücut üzerinde kalıcı tabaka oluşturmayan yağlı kremlerin abdeste ve gusle bir engeli yoktur. Fakat vücut üzerinde kalıcı tabaka oluşturan yağlı kremler abdeste ve gusle engel olur.