Hayız ve lohusalıkta saç boyatılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdest alırken, yıkanması gereken uzuvlardan birinde kuru yer kalırsa, abdest sahih olmaz. Gusülde ise vücutta, suyun ulaşabildiği her yerinin yıkanması gerekir.

Bu itibarla, abdest veya gusül alacak kimsenin, yıkanması gereken uzuvlarında, suyun altına ulaşmasına engel olacak bir tabaka bulunmamalıdır. Oje gibi vücut üzerinde tabaka oluşturup da suyun bedene ulaşmasına mâni olanlar abdest ve gusle mânidir. Abdest veya gusülden önce bunların çıkarılması gerekir. Buna karşılık, tabaka oluşturmayan saç boyası, kına gibi makyaj malzemeleri abdest ve gusle mâni değildir.

Buna göre bayanların özel hâllerinde ve lohusalık zamanlarında tabaka oluşturmayan saç boyası kullanmaları gusle mâni olmaz.