Goldziher kimdir? Yahudi birisi neden kaynak olarak veriliyor?

Soru Detayı

- Özellikle hadis alanında kaynaklar arasında sıkça adını gördüğüm "Goldziher" hakkında bilgi verebilir misiniz?

- Hakkında çok da iyi şeyler duymadığım ve de Yahudi olan birinin kitaplarını neden kaynak olarak kullanıyoruz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ignaz Goldziher (1850-1921) arası yaşamış, Macar asıllı Musevî kökenli bir müsteşriktir.

Goldziher, 1890'da "Muhammedanische Studien" adlı eseri yayınlayarak hadislerde İslâm Peygamberi'nin sözlerinden ziyade, ondan iki yüzyıl sonrasına kadarki dönemde mevcut olan hukûkî ve ideolojik çatışmaları yansıttığını iddia etti. Şeriat'ın kökenini Roma Hukuku'na borçlu olduğuna kuvvetle inanırdı. Veya başkalarını inandırmak için öyle inanmış görünürdü.

İslam ilim çevresinin bu kişiyi referans vermesinin sebebi, onun özellikle Türkçe'ye Mustafa İslamoğlu tarafından “İslam Tefsir Ekolleri” adıyla tercüme edilen “Der Rıchtungen Der Islamıchen Koranauslegung” adlı  eseridir.

Bu eser, Goldziher’in kaleme aldığı son oryantal çalışmadır ve tüm birikimini bu çalışmasında gözler önüne sermiştir. Bu eser şimdiye dek kendi alanında yazılmış en çaplı araştırmadır.

Türkçeye yeni tercüme edilse de bu eser Arap aleminde çoktan yerini almış ve hakkında birçok eleştirel yazılar kalem alınmıştır.

Bu kişinin referans verilmesi, fikirlerinden istifade etmekten ziyade, onun Kur’an ve İslam Peygamberi hakkında örümcek ağından daha zayıf olan bazı delillerle çürütmeye çalıştığını ortaya koymak ve insanları onun şerrinden korumaktır.

Bilgi için tıklayınız:

- Hadislerin bir çok raviden geçtiğini dikkate alırsak, hadislere neden güvenelim?

- Hadislerin yazılması, toplanması / tedvini, günümüze kadar ulaştırılması...