Yiyecek ve içeceklerin helalliği konusunda şüpheye düşülürse ne yapmak gerekir?

Soru Detayı
"Şunu yemek, bunu içmek günah mı?" gibi sorular sorduğumuzda, çoğunlukla "Şüpheli şeylerden uzak durmaya çalışın." cevabını alıyoruz. Tamam uzak duralım, ama şu an öyle bir zamanda yaşıyoruz ki insan, çoğunlukla aldığı her bir yiyeceğin ardından "Allah bilir bunun içinde ne var?"demekten kendini alamıyor. Hele de bazı programları izledikten sonra neyden, nasıl şüphe edeceğini bile şaşırıyor insan. Bu yaşadığımız zamanda nasıl bir şüphe yolu izlemeliyiz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eşyada asıl olan helal olmasıdır. Haramlık, kesin delille sabit olur. Delil kesin değilse, haram olduğu kesin söylenemez. Bu katkı maddesinin kesin haram olduğu bilinmemektedir.

Beraat-i zimmet asıldır. Yani kişinin suçsuzluğu ve mamülün helalliği esastır. Dolayısıyla kişinin suçlu, mamülün de zararlı ve haram olduğu isbat edilinceye kadar temiz kabul edilir.

Buna göre, bir mamülün haram olduğu isbat edilmedikçe ve özellikle de domuz yağı bulunmadığı üzerinde yazıyorsa, böyle bir mamülü yemek caizdir.