Gıdalardaki katkı maddeleri hakkında bilgi verir misiniz? Margarin yağlarında domuz katkısı olduğu söyleniyor...

Soru Detayı
Sitelerde gıdaların içinde domuz katkıları olduğu yazılıyor; bunların ne kadarına itibar edeceğiz? En güvenli markaları bile bunların içinde gösteriyorlar. Her gıda için fabrika kuramayız, acaba bunda ticari bir oyun veya kasıt mı var?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eşyada asıl olan helal olmasıdır. Haramlık kesin delille sabit olur. Delil kesin değilse, haram olduğu kesin söylenemez. Bu katkı maddesinin kesin haram olduğu bilinmemektedir.

Beraat-i zimmet asıldır. Yani kişinin suçsuzluğu ve mamülün helalliği esastır. Dolayısıyla kişinin suçlu, mamülün de zararlı ve haram olduğu isbat edilinceye kadar temiz kabul edilir. Buna göre bir mamülün haram olduğu isbat edilmedikçe ve özellikle de domuz yağı bulunmadığı üzerinde yazıyorsa, böyle bir mamülü yemek caizdir.

Ancak üretici firma gayri müslim ise ürünlerde haram madde olup olmadığını araştırmak gerekir.