Yıllardır hiç duası olmayan Müslüman dünyevi ihtiyaçlarını nasıl karşılar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dua sadece dil ile değil fiil ve amel ile de yapılır.

Bu nedenle Allah’ın evrende koyduğu kurallara uyan kim olursa olsun, fiilen dua etmiş demektir.

Demek ki, Müslümanlar ihtiyaçlarını sadece dil ile yapılan dualarla değil, usulünce çalışarak, sonuç alacak fiilleri hür iradeleriyle gerçekleştirerek de karşılarlar.

Allah Teala Kitab’ında “Bana dua edin kabul edeyim.” (Ğâfir, 40/60) de diyor, “İnsan ancak say ve gayreti ile istediğini elde eder, say ve gayretinin sonucu mutlaka görülecektir.” de diyor. (Necm, 53/39)

Şu halde bu iki ifadeyi bir bütün içinde anlayıp uygularsak şöyle bir sonuç çıkar:

Kul, ihtiyaçlarını çalışarak elde edecektir, bu arada işinin rast gitmesi, engellerin ortadan kalkması, kaza-belaya uğramaması için de Rabbine dua edecektir.

Duanın yapılması, sonucu bir yana, özel ve önemli bir ibadettir. Kulun Rabbine en yakın olduğu hallerin başlarında dua hâli gelir. İçinden geleni, dilinin döndüğünü bilinç içinde Rabbine arz eden kul, halis ibadetlerden birini yapıyor demektir.

Allah ve Resulünden nakledilen duaları da dili bir yanda aklı (bilinci) başka yanda olmadan duada kullanmak elbette makbuldür.

Duanın sonucuna gelince ya bu dünyada veya ebedi alemde mutlaka gerçekleşecektir.