Yılan ve kertenkele necis midir, düştüğü sıvıyı necis eder mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Prensip olarak hınzır ve köpek dışındaki hayvanların bedenleri necis değildir. Buna yılan ve kertenkele de dahildir. Buna göre, bunların düştüğü sıvı necis olmaz.

Akrep, sinek gibi akıcı kanı olmayan hayvanların ölüsü Hanefî Mezhebi'ne göre temizdir, Şafii Mezhebi'ne göre ise necistir. Eğer akıcı kanı varsa her iki mezhebe göre de necistir. Yılan ve kertenkelenin -bildiğimiz kadarıyla- akıcı kanı vardır. (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, Taharet Bölümü)

Ayrıca bir sıvı içerisine girmiş olan yılanın dışkısı ve kanı ile büyük kelerin (kertenkelenin) dışkısı ve kanı da necaset-i galizadır. (krş. Celal Yıldırım, İslam Fıkhı, 1/136)

Bu hayvanların girdiği kabın içerisine dışkısının girme ihtimali de vardır.

Kaldı ki, özellikle yılanın zehirleme ihtimali çok kuvvetlidir. Bu açıdan denilebilir ki, yılan ve kertenkelenin diri veya ölü olarak girdiği sıvıyı kullanmamak en ihtiyatlı olanıdır.