Hamam böceği, sinek, sivrisinek, kelebek gibi haşerenin kanı necis midir?

Soru Detayı

- Hamam böceği, sinek, sivrisinek, kelebek gibi küçük hayvanların ve her türlü haşerenin kanı, pisliği ve ölünce dışarı çıkan her şeyi necis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

- Pire ve sivrisinek gibi akıcı kanı olmayan böceklerden çıkan kan Hanefî ve Hanbeliler’e göre necis değildir; Şafi ve Malikiler’e göre ise necis olmakla beraber, affedilmiştir.

Cevap 2:

- Hanefi mezhebine göre, akan kana sahip hayvanların ölmeleri durumunda onların içinde yer alan “boynuz, kemik, diş, tırnak, kıl, yün” gibi kansız ve sert olan organları necis olmaz. (el-Mevsuatu’l-Fıkhiye, 40/74; V. Zhayli, el-Fıkhu’l-İslami,1/252-253, 265)

- Malikilere göre, akan kanı olmayan hayvanların / haşeratın hepsi ölmekle necis olmaz ve düştükleri mayi / sıvı şeyleri de necis yapmaz.

- Şafii alimlerine göre, -hamam böceği, bit pire, akrep, sinek, sivrisinek gibi- akan kanı olmayanların ölüsü necistir. Hanbelilere göre ise temizdir. (bk. V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 1/264)

- Özetlersek:

Hanefi mezhebine göre, akan kanı olmayan bütün canlıların ölüsü temizdir.

Şafiilere göre ise, -sinek ve eşek arısı dışında- hepsi necistir. (bk. el-Bedayiu’s-sanayi, 1/62)