Yatmadan önce yapılan tespihlerin sayısı 33 mü yoksa 34 müdür?

Soru Detayı
Bir hadis de yatmadan önce 34 subhanallah, 33 elhmdülillah, 33 allahuekber çekmemizi öneriyor Efendimiz. Aynı hadisi başka bir yerde 33 sub. 33 elhm. 34 allahuekber olarak okudum; Hangisi doğru acaba?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur:

“Yatağa girdiğinizde 33 defa subhanellah, 33 defa elhamdulillah, 34 defa Allahu ekber okuyun...”(Ebu Davud, Edep, 109; Müsned, I/123).

Namaz tesbihatlarıyla ilgili bazı rivayetlerde de bu sıralamayla aynı sayılar verilmiştir. O halde, eğer  tebihattan birini 34 çekeceksek, bu Allahu ekber olmalıdır. Ancak,  namaz tesbihatlarıyla ilgili en revaçta olan ve en sahih kabul edilen rivayet, bütün tesbihlerin 33’er defa olmasıdır.