Yardım ederken yakın akrabaya mı öncelik verilmelidir?

Soru Detayı
Yardım etmek istiyorum, ancak en makbulu konusunda sıkıntım var. Babamlar emekli ancak borçları var onlara mı yoksa diğer sivil toplum örgütleri vasıtasıyla mesela yurt dışındaki ülkelere (Filistin v.b) mi yardım etmeliyim, nereden başlamam gerekiyor öncelik kimde olmalıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zekât ve sadaka verecek olanlar, verilmesi uygun olanlardan istediklerine verebilirler.

Ancak bir sıra gözetmek isterse, evlenip başka aileye karışmış ihtiyaç sahibi kız-oğlan kardeşlere, sonra bunların çocukları olan yeğenlere, damada, ayrı evde yaşayan ihtiyaç sahibi geline, kayınvalideye, halaya, teyzeye, dayıya, diğer akrabalara, komşulara ve özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilere, bunların vekillerine zekâtta ve fitrede öncelik tanınmalıdır.

Bir kimsenin yakınlarının geçimini sağlarken öncelik vereceği kimseler ise hadis-i şerifte şöyle belirlenmiştir: Ebû Hûreyre (r.a) nakleder:

"Bir adam Resûlullah (s.a.s)'a gelerek şöyle dedi: 'Ey Allah'ın elçisi! Benim yanımda bir dinar para var, nereye sarfedeyim?' Hz. Peygamber; "Kendi ihtiyacın için sarfet." buyurdu. Adam: "Yanımda başka bir dinar daha var." dedi. Hz. Peygamber; "Eşine sarfet" buyurdu. Adam dedi: "Başka bir dinar daha var." Hz. Peygamber; "Çocuklarına sarfet" buyurdu. Adam: "Bir dinar daha var." dedi. Hz. Peygamber, onu da hizmetçisine harcamasını söyledi.

Son bir dinar daha olduğunu söyleyince de; "Sen onu nereye harcayacağını daha iyi bilirsin." buyurarak, bu konuda onu serbest bıraktı." (Ahmed b. Hanbel, II/251, 471; Nesâî, Zekât, 54).