Yaratılan ilk insanın neden erkek olduğunu merak ediyorum. Neden kadın değil de erkek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bunun bir çok hikmeti olabilir; ama bunu yaratan olduğu için asıl sebeb Allah'ın böyle dilemesidir. Bu Allah'ın tercihidir. İlk olarak Hz. Havvayı yaratsaydı bir başkası "Neden ilk önce havva yaratıldı?" "Bir başkası neden ikisi birlikte yaratılmadı?" diye sorabilirdi.

Her canlının Adem manasında soyunun dayandığı bir babası vardır. Bu o soy veya türün ilkidir. İnsan soyununda bir babası ve ilki vardır. Dişi erkeğe tabidir. Bu Allah'ın âdetidir.

Bu konuda şahsi düşüncemiz şöyledir:

Kadın bazı durumlarından dolayı peygamber olamamaktadır. Bundan dolayı peygamberlik, aile reisliği, kadınların sorumlu olmadığı bazı ibadet ve vazifeler erkeklerin sorumluluğuna verilmiştir.

Allah insanlar arasından vahiy yoluyla peygamberleri muhatab almaktadır. Diğer kullara onlar vasıtasıyla marziyyatını bildirmektedir. Dolaysıyla ilk canlının bir peygamber olmasının en uygunu olması, esmanın talimine ilk olarak muhatab olacak kişinin yine ancak peygamber makamında olması gerekliliği, vb. sebeplerden irade-i İlahiyye ilk insanın peygamber ve erkek olmasını dilemiştir.