Yaptığımız yazılımlarda kadın resimleri kullanılması caiz midir?

Soru Detayı

- Ben yazılımcıyım ve sormak istediğim soru yaptığımız yazılımların (web sitesi, mobil uygulama vs.) içeriğini yöneticiler ve müşteriler belirliyor. Çoğu zaman da içinde kadın resimleri ve erkeklerin diz kapağı ile göbek deliğinin açık olduğu resimler konulmasını istiyorlar. Bu da biz erkekler için sakıncalı.
- Bir süredir bundan dolayı iş bulamıyorum. Yazılım sektöründe bundan kaçışımız yok gibi.
- Gönüllü olmadan, istemeyerek bu içeriği koymamda bir sakınca var mıdır?
- “Sebep olan yapmış gibidir” hadisinin şümulüne dahil olur muyuz?
- Eğer caiz değil ise bu tür yazılımların arka planında çalışmak (örneğin veritabanını ayarlamak gibi) sıkıntı olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vücudun, şer’an örtülmesi gereken yerlerinin açık olduğu resimleri başkalarının görmelerine açık olarak yapmak, bu şekilde fotoğraflar çekmek caiz değildir.

Bu işleri yapan bir iş yerinde çalışmak da geçinmek için başka bir iş buluncaya kadar caiz olur.